CZSK
Novinky
25.02.2021
DOPRAVA ZDARMA
U nás máte dopravu zdarma na vybrané produkty nebo při nákupu nad 15 000Kč.  V případě, že máte objednávku pod limitem 15 000Kč, ale zároveň máte v k... číst celé
20.11.2019
GARANCE NEJNIŽŠÍ CENY
Plánujete nakoupit zboží z našeho sortimentu, ale identický produkt, o který máte zájem, jste viděli kdekoliv na internetu za nižší cenu?Informujte ná... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Zahradní sloupky - instalace
Instalace sloupků je poměrně jednoduchá a při dodržení postupu se není čeho bát. Sloupky Aquapoint je možné upevnit pomocí kotvící patky, mobilního po... číst celé
Zahradní vodovodní sloupky a elektrosloupky
Vodovodní sloupky jsou využívány zpravidla na zahradách rodinných domů jako hydranty sloužící k estetickému a komfortnímu napojení na rozvod vody např... číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Rady a návody pro náš sortiment
 3. Úprava zahrady
 4. Použití a instalace neviditelných obrubníků
25.02.2021
Úprava zahrady

Použití a instalace neviditelných obrubníků

Neviditelný obrubník umožňuje téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Obrubník je konstruován tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady (instaluje se do výšky povrchu terénu).

Možnosti použití pro všechny druhy povrchů:

 • trávníky
 • štěrkové povrchy
 • záhony
 • mulčovací kůra
 • litý a ražený beton
 • zámková dlažba
 • chodníkové čtverce
 • žulové kostky
 • cihlová dlažba
 • a další…

 

Je-li jednou z oddělovaných ploch trávník, tráva překryje úzkou horní hranu obrubníku, který neviditelně, ale dokonale plní svoji funkci.
V kombinaci s dlažebními kostkami umožňují obrubníky zatraktivnění vzhledu zahrady. Obrubníky znamenitě oddělují jednotlivé druhy povrchů v zahradě.
Systém umožňuje libovolné zatáčení povrchu chodníků podle přání zákazníka. Skvěle se hodí jako zakončení zpevněných ploch kolem stěn domu. Jsou ideálním řešením pro ohraničení zatravňovacích plastových mříží.

INSTALACE:

Montáž neviditelných obrubníků je snadná, rychlá, čistá a levná.

K terénu se obrubníky připevňují pomocí plastových či kovových hřebů. Volba hřebů závisí na terénu (měkčí terén = plastové hřeby, silně kamenitý terén = ocelové hřeby). Na jeden metr je potřeba cca tří hřebů.

Napojování obrubníků je díky připravenému zámkovému systému nenáročné a po spojení vzniká kompaktní pás bez mezer (viz níže video Spojování). Obrubníky jsou konstruovány tak, že je do něj možno uložit jednoduchou zahradní elektroinstalaci případně vodoinstalaci.

Konstrukce obrubníku je navržena tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady. Obrubník se instaluje do
výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Je-li jednou z oddělovaných ploch trávník, uložíme neviditelný obrubník konstrukční částí směrem do trávníku. Trávník kořenovým systémem obrubník po čase ještě lépe upevní. V případě, že budeme používat geotextilní folii, umístíme obrubníky opačně (konstrukční částí do záhonu) a pomocí hřebu folii přichytíme.

Obrubník stačí jednoduše na rubové straně nastřihnout a stane se ohebným a lehce tvarovatelným (viz níže video Jak tvarovat). To umožňuje, podle představ a požadavků, velice snadno formovat vnitřní i vnější oblouky a zatáčky.

1. Připravíme si potřebný materiál – obrubníky a kotvící hřeby a nářadí – rýč, motyku, kleště (nebo větší nůžky), kladívko.2. Pokud budeme vytvářet oblouky, obrubníky na rubové straně nastříháme, vždy ve středu každého pole. Tím je umožněno snadné a pravidelné tvarování obrubníků do „vnějších“ i „vnitřních“ oblouků.
  
3. Spojování obrubníků se provádí pomocí připravených zámků. Obrubníky po spojení vytvářejí kompaktní pás bez mezer.4. Požadovaný tvar si vytyčíme pomocí obrubníků, které lehce přichytíme pomocí kotvících hřebů. Můžeme si vyzkoušet i několik tvarů a vybrat ten, který se nám líbí nejvíce. Pro účely vytyčení uložíme obrubníky „opačně“ (tedy tak, abychom je mohli snadno obrývat).
  
5. Rýčem opatrně obryjeme celou délku obrubníků minimálně do patřičné hloubky (tj. 45 nebo 60 mm podle typu obrubníků). Terén odstraníme v šířce asi 10 cm a drny uložíme pro pozdější použití.6. Podklad pečlivě srovnáme pro uložení obrubníků v patřičné výšce (tak aby horní hrana obrubníků byla po uložení ve výšce terénu).
  
7. Obrubníky, které dosud vytyčovaly tvar, uvolníme a opatrně přemístíme do odkopané části terénu tak, aby rovná strana neviditelného obrubníku byla ve směru k výplni chodníku (např. dlažby nebo štěrku) nebo záhonku. Zvýšenou pozornost přitom věnujeme především oblasti zámků, ve kterých může neopatrnou manipulací dojít k nevratnému poškození odlomením.8. Uložené obrubníky zakotvíme do terénu pomocí plastových (měkký terén) případně ocelových (velmi tvrdý, kamenitý terén) hřebů. Hřeby rozmisťujeme podle potřeby, zpravidla stačí 3 kusy na 1 metr délky. Plastové hřeby umisťujeme do větších děr, ocelové hřeby do děr menších.
  
9. Uložené obrubníky zasypeme z vnější strany potřebným materiálem, v případě travnatého pozemku uložíme zpět drny, přišlápneme je a po skončení práce prolejeme řádně vodou.10. A máte hotovo!
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.