CZSK
Novinky
15.11.2022
NAKUPTE HNED, ZAPLAŤTE POZDĚJI
Máme pro vás skvělou zprávu! Od dnešního dne u nás můžete nakoupit hned a zaplatit později. Ve spolupráci s Twistem Vám nabízíme možnost odložené plat... číst celé
25.02.2021
DOPRAVA ZDARMA
U nás máte dopravu zdarma na vybrané produkty nebo při nákupu nad 15 000Kč.  V případě, že máte objednávku pod limitem 15 000Kč, ale zároveň máte v k... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
03.03.2022 Umělý ratan
Umělý ratan na míru
Potřebujete zakrýt nebo zatraktivnit venkovní prostory nebo balkón a ratanové rohože v metráži svými rozměry nevyhovují? Pak využijte naši jedinečnou ... číst celé
Ratanové balkonové zástěny na míru
Potřebujete zakrýt nebo zatraktivnit venkovní prostory nebo balkón a standardizované ratanové balkonové zástěny svými rozměry nevyhovují? Pak využijte... číst celé
Možnosti zastínění balkonu či terasy
Použít je možné umělé živé ploty, umělé bambusové rohože, přírodní proutěné rohože či stínící tkaniny. Od loňského roku jsme do našeho sortimentu nově... číst celé
Zobrazit všechny články

Rychlé online platby

  

 

Dopravci

  
  

 

Facebook

 1. Úvod
 2. Rady a návody pro náš sortiment
 3. Úprava zahrady
 4. Použití a instalace neviditelných obrubníků
25.08.2021
Úprava zahrady

Použití a instalace neviditelných obrubníků

Neviditelný obrubník umožňuje téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Obrubník je konstruován tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady (instaluje se do výšky povrchu terénu).

Možnosti použití pro všechny druhy povrchů:

 • trávníky
 • štěrkové povrchy
 • záhony
 • mulčovací kůra
 • litý a ražený beton
 • zámková dlažba
 • chodníkové čtverce
 • žulové kostky
 • cihlová dlažba
 • a další…

 

Je-li jednou z oddělovaných ploch trávník, tráva překryje úzkou horní hranu obrubníku, který neviditelně, ale dokonale plní svoji funkci.
V kombinaci s dlažebními kostkami umožňují obrubníky zatraktivnění vzhledu zahrady. Obrubníky znamenitě oddělují jednotlivé druhy povrchů v zahradě.
Systém umožňuje libovolné zatáčení povrchu chodníků podle přání zákazníka. Skvěle se hodí jako zakončení zpevněných ploch kolem stěn domu. Jsou ideálním řešením pro ohraničení zatravňovacích plastových mříží.

INSTALACE:

Montáž neviditelných obrubníků je snadná, rychlá, čistá a levná.

K terénu se obrubníky připevňují pomocí plastových či kovových hřebů. Volba hřebů závisí na terénu (měkčí terén = plastové hřeby, silně kamenitý terén = ocelové hřeby). Na jeden metr je potřeba cca tří hřebů.

Napojování obrubníků je díky připravenému zámkovému systému nenáročné a po spojení vzniká kompaktní pás bez mezer (viz níže video Spojování). Obrubníky jsou konstruovány tak, že je do něj možno uložit jednoduchou zahradní elektroinstalaci případně vodoinstalaci.

Konstrukce obrubníku je navržena tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady. Obrubník se instaluje do
výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Je-li jednou z oddělovaných ploch trávník, uložíme neviditelný obrubník konstrukční částí směrem do trávníku. Trávník kořenovým systémem obrubník po čase ještě lépe upevní. V případě, že budeme používat geotextilní folii, umístíme obrubníky opačně (konstrukční částí do záhonu) a pomocí hřebu folii přichytíme.

Obrubník stačí jednoduše na rubové straně nastřihnout a stane se ohebným a lehce tvarovatelným (viz níže video Jak tvarovat). To umožňuje, podle představ a požadavků, velice snadno formovat vnitřní i vnější oblouky a zatáčky.

1. Připravíme si potřebný materiál – obrubníky a kotvící hřeby a nářadí – rýč, motyku, kleště (nebo větší nůžky), kladívko.2. Pokud budeme vytvářet oblouky, obrubníky na rubové straně nastříháme, vždy ve středu každého pole. Tím je umožněno snadné a pravidelné tvarování obrubníků do „vnějších“ i „vnitřních“ oblouků.
  
3. Spojování obrubníků se provádí pomocí připravených zámků. Obrubníky po spojení vytvářejí kompaktní pás bez mezer.4. Požadovaný tvar si vytyčíme pomocí obrubníků, které lehce přichytíme pomocí kotvících hřebů. Můžeme si vyzkoušet i několik tvarů a vybrat ten, který se nám líbí nejvíce. Pro účely vytyčení uložíme obrubníky „opačně“ (tedy tak, abychom je mohli snadno obrývat).
  
5. Rýčem opatrně obryjeme celou délku obrubníků minimálně do patřičné hloubky (tj. 45 nebo 60 mm podle typu obrubníků). Terén odstraníme v šířce asi 10 cm a drny uložíme pro pozdější použití.6. Podklad pečlivě srovnáme pro uložení obrubníků v patřičné výšce (tak aby horní hrana obrubníků byla po uložení ve výšce terénu).
  
7. Obrubníky, které dosud vytyčovaly tvar, uvolníme a opatrně přemístíme do odkopané části terénu tak, aby rovná strana neviditelného obrubníku byla ve směru k výplni chodníku (např. dlažby nebo štěrku) nebo záhonku. Zvýšenou pozornost přitom věnujeme především oblasti zámků, ve kterých může neopatrnou manipulací dojít k nevratnému poškození odlomením.8. Uložené obrubníky zakotvíme do terénu pomocí plastových (měkký terén) případně ocelových (velmi tvrdý, kamenitý terén) hřebů. Hřeby rozmisťujeme podle potřeby, zpravidla stačí 3 kusy na 1 metr délky. Plastové hřeby umisťujeme do větších děr, ocelové hřeby do děr menších.
  
9. Uložené obrubníky zasypeme z vnější strany potřebným materiálem, v případě travnatého pozemku uložíme zpět drny, přišlápneme je a po skončení práce prolejeme řádně vodou.10. A máte hotovo!
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli