CZSK
Novinky
25.02.2021
DOPRAVA ZDARMA
U nás máte dopravu zdarma na vybrané produkty nebo při nákupu nad 15 000Kč.  V případě, že máte objednávku pod limitem 15 000Kč, ale zároveň máte v k... číst celé
20.11.2019
GARANCE NEJNIŽŠÍ CENY
Plánujete nakoupit zboží z našeho sortimentu, ale identický produkt, o který máte zájem, jste viděli kdekoliv na internetu za nižší cenu?Informujte ná... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Zahradní sloupky - instalace
Instalace sloupků je poměrně jednoduchá a při dodržení postupu se není čeho bát. Sloupky Aquapoint je možné upevnit pomocí kotvící patky, mobilního po... číst celé
Zahradní vodovodní sloupky a elektrosloupky
Vodovodní sloupky jsou využívány zpravidla na zahradách rodinných domů jako hydranty sloužící k estetickému a komfortnímu napojení na rozvod vody např... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Důležité informace
  3. FAQ
  4. FAQ - Zahradní osvětlení - 12V
FAQ - nejčastější dotazy k zahradnímu osvětlení ArtLights


Co tvoří osvětlovací systém ARTLIGHTS?

Pod značkou ARTLIGHTS si můžete představit širokou škálu prvků a systémů 12V zahradního osvětlení. ARTLIGHTS je více než značkou spíše konceptem, sdružujícím prvky několika zajímavých osvětlovacích systémů předních světových výrobců. ARTLIGHTS je konceptem bezpečného, energeticky úsporného, designově atraktivního a kvalitně vyřešeného zahradního osvětlení s důrazem na úsporné a moderní LED technologie. Koncept ARTLIGHTS obsahuje stovky rozličných komponentů, dílů a prvků, které do sebe zapadají jako stavebnice a v rukou zkušenou profesionála představují základní stavební kameny pro atraktivní zahradní osvětlovací systém. Nosnou linií konceptu ARTLIGHTS jsou prvky osvětlovacích systémů GARDEN LIGHTS a Garden Lights DESING COLLECTION, určené především pro profesionály, na své si však přijdou i zdatní a nároční zákazníci z řad odborné veřejnosti, kteří jistě ocení designové venkovní lampy TULI. I pro laickou veřejnost máme řešení v podobě ucelených jednoduchých svítidlových setů LUDECO, obsahujících kromě sady 3 svítidel i transformátor, kabely a spojky. V nabízeném portfoliu komponentů ARTLIGHTS si tak vybere každý.


Mohu si svítidla řady LUDECO nebo TULI namontovat sám?

Odpověď je ANO, svítidlové sety LUDECO jsou určeny právě pro ty z vás, kteří očekávají pouze jednoduché řešení jen s několika svítidly a preferuje ekonomické a jednoduché řešení svépomocí. Stejně tak instalaci (zapojení) venkovních designových stojacích lamp TULI zvládnete bezpochyby též. Poměrně snadná instalce je velkou předností těchto prvků. Patříte-li však mezi majitele rozlehlejších zahrad a od osvětlení očekáváte o něco víc, neměli byste pohrdnout zkušenostmi firem, které se instalací zahradních svítidel zabývají profesionálně. Díky svým zkušenostem Vám pomohou vybrat správné typy svítidel pro konkrétní požadavky, důležitá je samozřejmě i volba světelného zdroje, odstínu světla a způsobu jeho šíření. Také volba správných kabelů a jejich odpovídající průřezů nesmí být podceňována. A samozřejmě i vlastní ovládání. Je mnoho možností, od časových spínačů, přes reléové spínače, řídící jednotky či senzorové spínače. Zvolit lze i dálkové ovládání. To vše je však vhodné konsultovat již s realizační firmou.

Slyšel jsem, že venkovní stojací lampy TULI jsou ideální na terasy. Opravdu na ně může i pršet?
Designové lampy TULI - 12V, ať si vyberete stojací lampu nebo verzi závěsnou, nástěnnou či stolní, tak ve všech případech mohou být opravdu krásným a účelným doplňkem Vaší terasy, pergoly či balkonu. Jejich design a provedení je přizpůsobeno použití ve venkovním prostředí. Nejedná se jen o vlastní krytí IP 44, což je ochrana před stříkající vodou dopadající v libovolném směru, ale jedná se i o jejich konstrukci a zvolené materiály, ze kterých jsou lampy vyrobeny. Tělo lampy (postava, tedy jakýsi nosný rám) je vyrobeno z anodizovaného hliníku a stojací verze je opatřena i zápustnou kotvou k dřevěné podložce či přímo k zapuštění do terasy. Ani silný vítr pak lampu nepřevrátí a konstrukce stínítek, díky své pružnosti, si s větrem poradí též. Všechny lampy TULI jsou navíc napájeny pouze 12V napětím, takže i z bezpečnostního hlediska jsou velice atraktivní volbou u rodin s dětmi.


Lze u venkovního osvětlení ARTLIGHTS 12V kombinovat LED zdroje spolu s halogeny?

ANO, lze. U většiny svítidel, pokud jim v tom nebrání jejich konstrukce, si můžete zvolit světelný zdroj dle vlastního uvážení, dle výkonu, konstrukčního provedení, odstínu světla i místa použití. Přestože svítidla řady GARDEN LIGHTS jsou ve většině případů dodávána již s vestavěným předinstalovaným světelným zdrojem, přesto lze i tento předinstalovaný zdroj často nahradit jiným modelem. Lze kombinovat jakýkoli světelný zdroj, který bude splňovat parametry určené svítidlem. Alternativní možné světelné zdroje uvádíme v našich materiálech či katalogu. Když bude mít světelný zdroj všechny potřebné parametry jako je například typ patice, reflektor a bude ve 12V provedení, můžete vybrat jakoukoli jeho alternativu ze sortimentu firmy TECHMAR.

Je třeba svítidla GARDEN LIGHTS zazimovat?
Provozní teploty svítidel deklarovaný výrobcem jsou -20 °C až +50 °C. V případě přesáhnutí těchto mezních hodnot, nehrozí poškození světla, nebude-li se v těchto překročených teplotních podmínkách používat. Pro zvýšení životnosti svítidel obecně, ať už se bude jednat o jakékoliv svítidlo jakéhokoliv výrobce, je doporučeno neprovozovat svítidla během dne, za přímého slunečního osvětlení. Stejně tak v zimě, při velkých mrazech a ve sněhu, mohou svítidla díky tepelné složce svého výkonu (platí především pro halogeny) působit jako topidlo. Všechny svítidla Artlights 12V jsou v místě připojení na el. energii vybavena transformátorem 230V / 12V, který je rovněž zdrojem vyzařování tepelné energie. Chybu neuděláte, pokud adaptérové trafo na zimu odpojíte a uchováte v interiéru. Zvýšíte tak tím jeho životnost, jako u každého elektronického zařízení. Totéž platí i u časovače s displejem. Pokud nestihnete systém zazimovat a trafo zůstane na zimu na pozemku ukryté před sněhem i sluneční zářením (např. ukryté v dutém kameni apod.), nezoufejte však, nic se nestane. U řídící jednotky je však třeba zajistit, aby na ní přímo nesvítilo slunce. Stačí jí však nainstalovat někam pod přístřešek, kde bude chráněna před slunečními paprsky a dlouhá léta Vám bude spolehlivě sloužit.


Mohu systém řídit stejnou řídící jednotkou jako závlahový systém Hunter?
Ano, pro závlahový systém Hunter i zahradní osvětlovací systém GARDEN LIGHTS a GARDEN LIGHTS DESIGN COLLECTION lze s výhodou použít jednu centrální ovládací jednotku HUNTER. Záleží jen na počtu světelných okruhů, které chcete takto ovládat, abyste zvolili odpovídající velikost ovládací jednotky. Budete-li chtít zapojit např. 3 světelné okruhy a bude-li Váš závlahový systém obsahovat např. 9 sekcí, pak budete potřebovat řídící jednotku s celkovou kapacitou 12 sekcí. Používáte-li pro řízení závlahy např. jednotku PRO-C s 9-ti sekcemi, stačí rozšířit jednotku o jeden 3-sekční modul PCM 300 a máte k dispozici dostatečnou kapacitu i pro ovládání osvětlení. Na požadovaném výstupu z řídící jednotky připojíte pomocí napěťového relé přívod pro osvětlení do vybraného světelného okruhu a můžete svítit!